Zaštita intelektualnog vlasništva (patent, robni i uslužni žig, industrijski dizajn, geografska oznaka porijekla, autorsko i srodna prava) postaje sve kompleksnija za globalne kompanije, koje često imaju veliki IP portfolio i posluju u pravnim sistemima sa različitim zakonima i nivoima zaštite.
Brzi tehnološki razvoj omogućava prekršiocima prava da usavrše svoje metode, a razvoj intelektualnog vlasništva kao jednog od glavnih pokretača za akvizicije i spajanje firmi, čini razvoj strategije za zaštitu ove vrste imovine još važnijim.
Sa stručnim iskustvom u svim poljima intelektualnog vlasništva, mi savjetujemo klijente u upravljanju i zaštiti brenda, zaštiti patenta i općenito intelektualnog vlasništva kod suda, inspekcije, carinskih i poreskih organa, zaštiti poslovne tajne, u prenosu i zalogu intelektualnog vlasništva, pravnim aspektima marketinga, oglašavanja, promocije i konkurencije.
Na osnovu našeg dugog iskustava u ovom polju, mi pristupamo upravljanju intelektualnim vlasništvom kao strateškom pitanju, za šta smo razvili stručno osoblje, postupke i tehnologije, sa ciljem da na jednom mjestu pružimo zaštitu IP vlasništvu za globalni biznis.
Ovlašteni patentni zastupnici našeg ureda uspješno vrše registraciju i zaštitu prava intelektualnog vlasništva – patenta, žiga, industrijskog dizajna, oznake geografskog porijekla topografija integriranog kola, autorskog i srodnih prava.
Pružamo usluge u zemljama bivše Jugoslavije i svijeta, s mrežom korespondentnih kancelarija.
Dugi niz godina vršimo zastupanje kod Instituta za intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine i na sudovima, kod Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo (WIPO), Evropskog patentnog ureda (EPO), Afričkih regionalnih organizacija AIPPI i OAPI, pred carinskim organima Bosne i Hercegovine UINO - sektor za carine, kao i stručno savjetovanje stranih i domaćih klijenata.
Patent se priznaje za svaki izum iz bilo koje oblasti tehnike:
Patent priznat na osnovu zakona je teritorijalno ograničeno pravo koje vrijedi na teritoriji Bosne i Hercegovine. Strano fizičko i pravno lice u pogledu zaštite izuma patentom u Bosni i Hercegovini uživa ista prava kao i domace fizičko i pravno lice, ako to proizilazi iz međunarodnih ugovora i konvencija kojima je pristupila, odnosno koje je ratificirala Bosna i Hercegovina, ili iz primjene principa reciprociteta.
Materijalna prava nosioca patenta obuhvataju isključiva prava privrednog iskorištavanja izuma i pravo raspolaganja njime u skladu s odredbama zakona.
Načini ostvarivanja patentne zaštite u inostranstvu su:
Žig je pravo kojim se štiti znak koji u privrednom prometu služi za razlikovanje robe, odnosno usluga jednog fizičkog ili pravnog lica od iste ili slične robe, odnosno usluga drugog fizičkog ili pravnog lica.
Žigom se može zaštititi znak koji je prikladan za razlikovanje iste ili slicne robe ili usluga u privrednom prometu i koji se može grafički prikazati. Znak se može sastojati naročito od: riječi, uključujući lična imena, crteža, slova, brojeva, slika, oblika proizvoda ili njihovog pakiranja, rasporeda boja, trodimenzionalnih oblika ili kombinacije tih elemenata.
Nosilac registriranog žiga ili podnosilac prijave za priznanje žiga može biti domaće ili strano fizičko ili pravno lice pod uslovima propisanim zakonom. Strana fizička i pravna lica u pogledu zaštite znaka žigom u BiH uživaju ista prava kao i domaća fizicka i pravna lica, ako to proizilazi iz međunarodnih ugovora ili konvencija kojima je pristupila ili ih je ratificirala BiH, ili iz principa reciprociteta.
Nosilac žiga iz BiH, odnosno podnosilac prijave u BiH može podnijeti zahtjev za medunarodno registriranje žiga, kao i zahtjev za upisivanje promjena u Međunarodnom registru u skladu sa međunarodnim ugovorima.
Nosilac žiga ima pravo drugim licima zabraniti da neovlašteno koriste:
a) znak koji je istovjetan njegovom žigu u odnosu na robu ili usluge koje su istovjetne robi ili uslugama za koje je žig registriran,
b) znak koji je istovjetan ili sličan njegovom žigu u odnosu na robe ili usluge koje su iste ili slične robi ili uslugama za koje je žig registriran ako postoji vjerovatnoća da javnost može biti dovedena u zabludu, što uključuje vjerovatnoću dovodenja u vezu s tim znakom i žigom,
c) znak koji je istovjetan ili sličan njegovom žigu u odnosu na robe ili usluge koje nisu slične onima za koje je žig registriran kada taj žig ima ugled u BiH i kada korištenje tog znaka bez opravdanog razloga nelojalno koristi distinktivni karakter ili ugled žiga ili im nanosi štetu (čuveni žig).
Industrijski dizajn je isključivo pravo na vanjski izgled proizvoda. Vanjski izgled proizvoda je ukupan vizuelni utisak koji proizvod ostavlja na informiranog potrošača ili korisnika.
Dizajn je trodimenzionalni ili dvodimenzionalni vanjski izgled cijelog proizvoda, ili njegovog dijela, koji je određen njegovim vizuelnim karakteristikama, posebno linijama, konturama, bojama, oblikom, teksturom i/ili materijalima od kojih je proizvod sačinjen, ili kojima je ukrašen, kao i njihovom kombinacijom.
Proizvod znači bilo koji industrijski ili zanatski proizvod, uključujući, između ostalog, i dijelove koji su namijenjeni za spajanje u složeni proizvod, pakiranje proizvoda, grafičke simbole i tipografske znake, isključujuci kompjuterske programe. Industrijski ili zanatski proizvod znači bilo koji predmet koji se industrijskim ili zanatskim putem može proizvesti u većem broju identicnih primjeraka.
Smatrat će se da je dizajn nov ako identičan dizajn nije postao dostupan javnosti bilo gdje u svijetu, prije dana podnošenja prijave za priznanje industrijskog dizajna za taj dizajn, ili ako ne postoji ranije podnesena prijava za priznanje identičnog industrijskog dizajna. U slučaju da je zatraženo pravo prvenstva, smatrat će se da je dizajn nov ako nije postao dostupan javnosti prije dana priznatog prava prvenstva.
Smatrat će se da dizajn ima individualan karakter ako se ukupan vizuelni utisak koji ostavlja na informiranog korisnika razlikuje od ukupnog vizuelnog utiska koji na tog korisnika ostavlja bilo koji drugi dizajn, a koji je postao dostupan javnosti prije dana podnošenja uredne prijave za priznanje industrijskog dizajna, ili dana priznatog prava prvenstva suprotstavljenog industrijskog dizajna.
Industrijski dizajn stiče se upisivanjem u Registar industrijskog dizajna i važi pet godina od dana podnošenja prijave, s tim da se može još četiri puta produžiti za isti period. Nosilac industrijskog dizajna ima pravo da zabrani trećem licu neovlašteno ekonomsko iskorištavanje registriranog industrijskog dizajna.
Oznaka geografskog porijekla je svaka oznaka kojom se neka zemlja ili mjesto koje se u njoj nalazi, direktno ili indirektno, označava kao zemlja ili mjesto geografskog porijekla proizvoda.
Oznake porijekla upotrebljavaju se za obilježavanje prirodnih, poljoprivrednih, industrijskih, zanatskih i proizvoda domaće radinosti. Geografska oznaka je oznaka koja identificira određenu robu kao robu porijeklom s teritorije određene zemlje, regiona ili lokaliteta s te teritorije, gdje se određeni kvalitet, reputacija ili druge karakteristike robe suštinski mogu pripisati njenom geografskom porijeklu.
Ime porijekla je geografski naziv zemlje, regiona ili lokaliteta koji služi da označi proizvod koji odatle potiče, čiji su kvalitet i posebna svojstva isključivo ili bitno uslovljeni geografskom sredinom, koja obuhvata prirodne i ljudske faktore i čija se proizvodnja, prerada i priprema u cjelini odvijaju na određenom ograničenom području.
Oznaku porijekla čini i naziv koji nije administrativni geografski naziv određene zemlje, regiona ili lokaliteta, koji je dugom upotrebom u prometu postao općepoznat kao tradicionalni naziv proizvoda koji potiče s tog područja, ili je u pitanju historijski naziv tog područja, ako ispunjava zakonske uslove.
Proizvod se može izuzetno zaštititi imenom porijekla ili geografskom oznakom ako ima dokazano tradicionalno obilježje, visoku reputaciju i dobro je poznat, te kada sirovina za proizvodnju tog proizvoda potiče s područja različitog ili šireg od područja prerade, ako je područje proizvodnje sirovine ograničeno i postoje posebni uslovi za proizvodnju te sirovine, kao i sistem inspekcijske kontrole koji osigurava nadzor nad ispunjenjem posebnih uslova.
Autor djela je fizičko lice koje je stvorilo djelo. Autorsko pravo nastaje i pripada autoru na osnovu samog stvaranja autorskog djela i nije uslovljeno ispunjenjem bilo kakvih formalnosti ili zahtjeva u pogledu njegovog sadržaja, kvaliteta ili svrhe.
Autorskim djelom smatra se individualna duhovna tvorevina iz oblasti književnosti, nauke i umjetnosti bez obzira na vrstu, način i oblik izražavanja, ako zakonom nije drugačije određeno.
Autorskim djelom smatraju se naročito:
Prijevodi, prilagođavanja, muzički aranžmani, muzičke obrade i druge prerade izvornih autorskih djela koje predstavljaju individualnu duhovnu tvorevinu zaštićeni su kao samostalna autorska djela.
Autorskim djelom smatraju se i zbirke autorskih djela ili druge građe (enciklopedije, zbornici, antologije, zbirke narodnih književnih i umjetničkih tvorevina, zbirke dokumenata, zbirke sudskih odluka, baze podataka i slično) koje, s obzirom na izbor, raspored ili način izlaganja svog sadržaja, predstavljaju samostalne individualne duhovne tvorevine.
Zakon štiti i sljedeće kategorije srodnih prava: